Lampro LC5 (P5) Outdoor LED Display
₨ 12,972.00
The LC5O Engineered for high-impact performance, it delivers ultra-bright visuals even in direct sunlight reaching up to 6000 nits while its precision-engineered chassis ensures rapid heat dissipation for continuous, stable operation. The blends rugged durability with vivid clarity, making it an ideal solution for demanding digital display environments.
Description
LC5
| Parameter | Value |
| Pixel Pitch | 5mm |
| LED Type | SMD1921 |
| Module Resolution(W×H) | 64X32=2048 Pixels |
| Pixel density(pixels/sq.m.) | 40000 dot/㎡ |
| Module Size (WxHXD) | W320mmxH160mmxD18mm |
| Module Weight | 0.48±0.02kg |
| HUB | HUB75 |
| Single-dot Brightness Calibration | Support |
| Brightness | 4500~5000 cd/㎡ |
| Color Temperature | 6500K (1000K~9500K Adjustable ) |
| Beam Angle(Hor/Ver°) | 140°/140° |
| Brightness/Color Uniformity | ≥98% |
| Contrast Ratio | 5000:1 |
|
Input Power | 879 W/㎡ |
|
Input Power | 293 W/㎡ |
| Power Supply Input Voltage | AC90~132V/ AC186~264V, Frequency 47-63(Hz) |
| Frame Changing Frequency | 60Hz |
| Refresh Rate | 3840Hz |
| Processing Depth | 12~14Bit |
| Video Support | 2K HD, 4K UHD |
| Life Span(hrs) | 100000hrs |
| Working Temp/Humidity(℃/RH) | -20℃~50℃ / 10%~80%RH (No Condensation) |
| Storage Temp/Humidity(℃/RH) | -20℃~55℃ / 10%~85%RH (No Condensation) |
| Certification | BIS/CE/CB/ROHS/EAC |

















