115.6 Inch LC6 Outdoor LED Display
₨ 449,820.00
The LC 6 Outdoor LED display features a robust aluminum and steel magnetic frame with a built-in video processor. Designed for durability and cost-efficiency, it offers high brightness, weather resistance, a lightweight design, and efficient heat dissipation, making it a reliable solution for outdoor digital signage in any environment.
Description
LC6
| Parameter | Value |
| Pixel Pitch | 6mm |
| LED Type | SMD2727 |
| Module Resolution(W×H) | 32X32=1024 Pixels |
| Pixel density(pixels/sq.m.) | 27750 dot/㎡ |
| Module Size (WxHXD) | W192mmxH192mmxD18mm |
| Module Weight | 0.35±0.02kg |
| HUB | HUB75 |
| Single-dot Brightness Calibration | Support |
| Brightness | 4500~5000 cd/㎡ |
| Color Temperature | 6500K (1000K~9500K Adjustable ) |
| Beam Angle(Hor/Ver°) | 140°/140° |
| Brightness/Color Uniformity | ≥98% |
| Contrast Ratio | 5000:1 |
|
Input Power | 895 W/㎡ |
|
Input Power | 268 W/㎡ |
| Power Supply Input Voltage | AC90~132V/ AC186~264V, Frequency 47-63(Hz) |
| Frame Changing Frequency | 60Hz |
| Refresh Rate | 3840Hz |
| Processing Depth | 12~14Bit |
| Video Support | 2K HD, 4K UHD |
| Life Span(hrs) | 100000hrs |
| Working Temp/Humidity(℃/RH) | -20℃~50℃ / 10%~80%RH (No Condensation) |
| Storage Temp/Humidity(℃/RH) | -20℃~55℃ / 10%~85%RH (No Condensation) |
| Certification | BIS/CE/CB/ROHS/EAC |
















