Outdoor Series 59.54 SQ FT( Area) | LDT 6 / P6 LED Display
₨ 705,600.00
The LDT 6 Outdoor LED display features a high-brightness output of up to 5500 nits, an integrated cabinet design, and a video processor for seamless performance. With support for multiple pixel pitches and a high refresh rate of 3840Hz, it ensures vibrant visuals, weather resistance, and reliable operation in outdoor environments.
Description
LDT 6
| Parameter | Value |
| Pixel Pitch | 5.926mm |
| LED Type | SMD2727 |
| Module Resolution(W×H) | 54X27=1458 Pixels |
| Pixel density(pixels/sq.m.) | 28476 dot/㎡ |
| Module Size (WxH) | W320mmxH160mm |
| Cabinet Size (WxHxD) | 960mmx960mmx133mm(With Back Cover) |
| Cabinet Weight (kg/panel) | 26.5 kg |
| Maintenance | Rear |
| Ingress Protection | IP65(Front), IP54(Rear) |
| Planeness | ≤0.5mm |
| Cabinet Material | Die-cast Magnesium |
| Single-dot Brightness Calibration | Support |
| Brightness | 5000~5500 cd/㎡ |
| Color Temperature | 2000K~9300K Adjustable |
| Beam Angle(Hor/Ver°) | 160°/140° |
| Brightness/Color Uniformity | ≥98% |
| Contrast Ratio | 5000:1 |
|
Input Power | 776 W/㎡ |
|
Input Power | 233 W/㎡ |
| Power Supply Input Voltage | AC90~132V/ AC186~264V,47-63(Hz) |
| Frame Changing Frequency | 60Hz |
| Refresh Rate | 3840Hz |
| Processing Depth | 12~14Bit |
| Video Support | 2K、4K |
| Life Span(hrs) | 100000hrs |
| Working Temp/Humidity(℃/RH) | -20℃~50℃ / 10%~80%RH (No Condensation) |
| Storage Temp/Humidity(℃/RH) | -20℃~55℃ / 10%~85%RH (No Condensation) |
| Certification | CE/CB/ROHS/EAC |

























